Spływy Kajakowe Łupawą - Kajaki Łupawa


Spływ można rozpocząć od samego początku rzeki, od jeziora Jasień lub z Kozina. Spływ Łupawą po 5-6dniach można zakończyć w Rowach (dopływając do morza –polecamy pole namiotowe: http://www.oaza.5u.pl/.Na przepłynięcie Jeziora Gardno trzeba otrzymać pozwolenie dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego. Łupawa zaliczana jest do najtrudniejszych szlaków kajakowych na Pomorzu. Rzeka przepływa najpierw przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień, największe w Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi", następnie jako górski potok przez głęboko wciętą dolinę przełamuje się przez pasma moren, aby zniknąć w rozległym i płytkim jeziorze Gardno, do którego dociera płaską nadmorską równiną. Już na terenie Słowińskiego Parku Narodowego kanały Łupawa-Łebsko i Łebsko-Gardno łączą sąsiadujące z sobą rozległe akweny. Szybko spływająca w kierunku morza rzeka płynie przez lasy malownicze okolice. W górnym i środkowym biegu szlak przepływa "rzez przecinającą pasma moren dolinę o charakterze przełomowym.

Na przygodę z Łupawą trzeba być dobrze przygotowanym, bo chociaż szlak ten nie jest zbyt długi, to jednak nie wszystkim wystarczą teoretycznie zakładane 4-6 dni wędrówki. Tym trudnym, uciążliwym szlakiem, zwłaszcza na przełomowych odcinkach, lepiej płynąć z zabezpieczonymi bagażami, kajakami wyposażonymi na dodatek w fartuchy.

Planując spływ kajakowy Łupawą otrzymacie Państwo w naszej firmie kajaki polietylenowe 2 osobowe- Vista,

1 osobowe -Carolina ,kanu 2osobowe -Old Town ,3 osobowe-Rainbow z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne).Dodatkowo do każdego kajaka dodajemy beczki wodoodporne (foto w zakładce akcesoria) a na kilkudniowe spływy kajakowe Łupawa worki wodoodporne i fartuchy przeciwdeszczowe.

  • zobacz pełen opis rzeki

    Łupawa zaliczana jest do najtrudniejszych szlaków kajakowych na Po-norzu. Rzeka przepływa najpierw przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień, największe w Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi", następnie jako górski potok przez głęboko wciętą dolinę przełamuje się przez pasma moren, aby zniknąć w rozległym i płytkim jeziorze Gardno, do którego dociera płaską nadmorską równiną. Już na terenie Słowińskiego Parku Narodowego kanały Łupawa-Łebsko i Łebsko-Gardno łączą ąsiadujące z sobą rozległe akweny. W letniskowo-rybackich Rowach Morze Bałtyckie pochłania krnąbrne, lekko zasolone już w Gardnie woły Łupawy. Szybko spływająca w kierunku morza rzeka płynie przez lasy malownicze okolice. W górnym i środkowym biegu szlak przepływa "rzez przecinającą pasma moren dolinę o charakterze przełomowym.

    Na przygodę z Łupawą trzeba być dobrze przygotowanym, bo chociaż szlak ten nie jest zbyt długi, to jednak nie wszystkim wystarczą teoetycznie zakładane 4-6 dni wędrówki. Tym trudnym, uciążli wym szlakiem, zwłaszcza na przeło mowych odcinkach, lepiej płynąć bez bagaży, kajakami jednoosobo wymi, wyposażonymi na dodatek w fartuchy. Turystyczne dwójki też sobie poradzą, lecz będzie to wy magało od ich załóg większego wy siłku, a bagaże trzeba pieczołowicie zabezpieczyć przed zamoczeniem, bo na każdym kroku czają się nie bezpieczeństwa.


    Powyższe teksty zostały opracowane na podstawie "Przewodników dla kajakarzy" Zbigniewa Galińskiego



Rzeka Łupawa






Rzeka Łupawa - Zaplanuj swój spływ

W rubrykę poniżej wpisz liczbę wybranych kajaków

Kajak Vista Perception(2 os.) vista perception :


Kajak Perception Carolina 14(1 os.)carolina 14 :


Kajak Treek(1 os.)treek :


Kajak Traper(1 os. )kajak Traper :


Kanu Old Town Discovery 158 (2 os.)kanu :


Fartuch na kajak (1/2 os.)fartuch przeciwdeszczowy :


Kanu Apache 16 - Rainbow(3 os.):apache :


Worki wodoszczelne (59l):worek :


Beczki wodoszczelne (12l):beczka :



początek spływu - miesiąc: dzień:

koniec spływu     - miesiąc: dzień:

start spływu :
(w nawiasie podana jest odległość od Swornegaci)
>meta spływu:







Opis : Łupawa

Długość rzeki - 99 km
Długość szlaku - 91 km
Czas spływu 5-6 dni


Proponowane etapy dzienne spływu

1.Jasień - Kozin - (12km)
2.Kozin - Łupawa - (18km)
3.Łupawa - Łebień - (14km)
4.Łebień - Drzeżewo - (15km)
5.Drzeżewo - Żelkowo (10km)
6.Żelkowo - Gardna Mała - (15km)



Transport ze Swornychgaci (kilometry podane jadąc w jedną stronę):

Spływ można zakończyć w miejscowości Rowy (Bałtyk), warunkiem jest min.uzyskanie pozwolenia na przepłyniecie Jeziora Gardno(wysoka fala, rezerwat) tel.059-81-17-204

ŁUPAWA
Jasień (65 km)
Kozin (70 km)
Łupawa (80 km)
Łebień (90 km)
Damno (95 km)
Żelkowo (100 km)
Smołdzino (110 km)
Rowy (120 km)

tel. 606 686 107
info@kajaki-kaszuby.pl

Piotr Hapka
89-608 Swornegacie
Zbrzyca 6