Spływy Kajakowe Brdą - Kajaki Brda


Planując spływ kajakowy Brdą otrzymacie Państwo w naszej firmie kajaki polietylenowe Vista wraz z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne).Dodatkowo do każdego kajaka dodajemy beczki wodoodporne (foto w zakładce akcesoria) a na kilkudniowe spływy kajakowe Brdą worki wodoodporne i fartuchy przeciwdeszczowe.

Spływ Brdą można zaplanować nawet na 8dni,rozpoczynając w miejscowości Swieszyno,gdzie po 4 dniach dopływa się do naszej bazy Swornegacie (pole namiotowe nad Brdą)skąd można kontynuować spływ kajakowy w kierunku Gostycyna Nogawicy i Zalewu Koronowskiego.

 • zobacz pełen opis rzeki

  Zaliczana jest do najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce i Europie. Ma 43 bezpośrednie dopływy i mija 19 jezior. Wypływa z Jeziora Smołowego, w środkowej części Pojezierza Bytowskiego, w odległości kilku kilometrów na wschód od Miastka, kończy natomiast swój bieg w Bydgoszczy, gdzie w dzielnicy Brdyujście wpada do Wisły. Uprawianie kajakarstwa możliwe jest na Brdzie na długości 233 km, już od Jeziora Pietrzykowskiego Dużego, niedaleko Miastka, chociaż na początkowym odcinku rzeka jest dość rzadko uczęszczana. Niezwykle urozmaicony, kręty bieg szlaku wodnego, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda i liczne boczne szlaki od lat ściągają na Brdę wielu turystów wodnych. Górny bieg Brdy to dziewiczy potok płynący przez zwarty, mało zasiedlony kompleks leśny. Ten odcinek rzeki, choć bardzo malowniczy, jest dla kajakarzy dość uciążliwy. Przy niskich stanach wody mogą wystąpić płycizny, co sprawia, że kajak nierzadko trzeba holować. Poza tym liczne bobry skutecznie "pomagają" w wyrębie drzew, tarasując nimi rzekę. W tej okolicy ruch kajakowy jest więc znacznie mniejszy, a pola biwakowe bardziej spartańskie niż w środkowym i dolnym odcinku rzeki. Perełką jest rezerwat "Przyton", przez który rzeka przeciska się uparcie, pokonując liczne przeszkody zalegające w korycie. Ten górny przełomowy odcinek Brdy wywiera na wodniakach duże wrażenie.

  Od Nowej Brdy płynie się już prawie bez przeszkód, a koryto rzeki stopniowo się poszerza. Na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego przepłynąć trzeba kilka jezior: Szczytno, Szczycienko, Krepsko i Końskie. Ich pokonanie jest prawdziwą harówką dla kajakarzy.

  W środkowym odcinku Brda płynie początkowo ku wschodowi poprzez ciąg pięknych rynnowych jezior Równiny Charzykowskiej - to początek Borów Tucholskich z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym oraz wydzielonym w jego części Parkiem Narodowym "Bory Tucholskie". Ciekawy bieg rzeki, liczne jeziora, zróżnicowany krajobraz i czysta woda są magnesem przyciągającym turystów, zwłaszcza wodniaków. Do jeziora Witoczno wpada od północy dostępna dla kajaków rzeka Zbrzyca, tocząca wodę z ponad dwudziestu pięknych, kaszubskich jezior. Poniżej Męcikału, już na terenie Borów Tucholskich, kajakarze napotkają jedyną przeszkodę. Jest nią zapora w Mylofie, kierująca część wód rzeki do Wielkiego Kanału Brdy - imponującej budowli hydrotechnicznej z połowy XIX wieku. Kanał ten, poprowadzony równolegle do Brdy, miejscami po akweduktach, ponad kilkoma jej dopływami, może być alternatywnym szlakiem kajakowym dla spływających Brdą.

  Tucholski Park Krajobrazowy wraz z rezerwatem "Dolina Rzeki Brdy" to główna atrakcja przełomowego odcinka rzeki. Spiętrzona Brda w dolnym biegu tworzy malownicze, 30-kilometrowej długości rozlewisko Jeziora Koronowskiego, najpiękniejszego i największego na całym szlaku rzeki. Jezioro to charakteryzuje się niezwykle urozmaiconą linią brzegową z licznymi głębokimi zatokami i jest otoczone niemal ze wszystkich stron lasami. Bydgoski odcinek rzeki jest równie atrakcyjny. Bydgoszcz leży nad Brdą i Wisłą, starym i nowym Kanałem Bydgoskim. Jest tu tor slalomowy do kajakarstwa górskiego, usytuowany w centrum miasta, w cieniu gotyckiego kościoła farnego, między zabytkowymi śluzami Wyspy Młyńskiej. W Brdyujściu - miejscu, gdzie Brda wpada do Wisły - powstał tor regatowy i ostatnia śluza na rzece. Końcowy, żeglowny odcinek Brdy stanowi fragment drogi wodnej łączącej Wisłę z Notecią przez Kanał Bydgoski. Wycieczkę można zatem przedłużyć, spływając dalej Wisłą lub Notecią, bądź też - poprzez Górny Kanał Notecki, jezioro Gopło i Kanał Slesiński - Wartą.

  Brda jest szlakiem łatwym, dostępnym dla początkujących turystów, nieco uciążliwym jedynie w górnym biegu, chociaż są miejsca, zwłaszcza w odcinku przełomowym, gdzie niepokorni turyści mogą zostać przez rzekę sponiewierani i nauczeni szacunku (więcej informacji na temat techniki pływania kajakiem, terminologii itp. w książce Kajaki od A do Z. Poradnik i przewodnik praktyczny). Oczywiście dobrze jest uważnie czytać (obserwować) wodę. Na przepłynięcie całego szlaku wodnego potrzeba co najmniej 10 dni, jednak ze względu na możliwość odbijania od głównego nurtu warto poświęcić na spływ nawet 2-3 tygodnie. Brda należy do najlepiej zagospodarowanych turystycznie szlaków kajakowych w Polsce, a dzięki dobremu systemowi oznakowania rzeki kajakarze czują się bezpieczni i nawet bez mapy doskonale orientują się w terenie.Rzeka BrdaOpis : Brda

Długość rzeki - 239 km
Długość szlaku - 233 km
Czas spływu 8-10 dni


Proponowane etapy dzienne spływu

1.Świeszyno - Stara Brda - (9,5km)
2.Stara Brda - Nowa Brda - (15,5km)
3.Nowa Brda - Pakatulsko - (13.5km)
4.Pakatulsko - Sąpolno - (24km)
5.Sąpolno - Swornegacie (Nasza Baza - kemping)
6.Swornegacie - Mylof - (19km)
7.Mylof - Brda - (19km)
8.Brda - Gołąbek - (19km)
9.Gołąbek - Gostycyn Nogawica - (24km)


Transport ze Swornychgaci (kilometry podane jadąc w jedną stronę):

BRDA

Świeszyno (50 km)
Stara Brda (42 km)
Nowa Brda (37 km)
Przechlewo (20 km)
Swornegacie (0 km) baza
Mylof (27 km)
Rytel (35 km)
Brda (47 km)
Woziwoda (60 km)
Gołąbek (63 km)
Świt (59 km)
Gostycyn Nogawica (75 km)
Sokole Kuźnica (98 km)
Romanowo (100 km)
Samociążek (100 km)
Bydgoszcz (110 km)

Pola biwakowe na szlaku Brdy

233 km Świeszyno - polana przy plaży gminnej (początek spływu Brdą)
222 km Stara Brda Pilska –pole namiotowe przy leśniczówce
214 km Żołna – pole namiotowe
208 km Nowa Brda - pole namiotowe
202,5km Folbrycht – pole namiotowe (budka z grillem ,obiadami itp.)
199,5km Garbaty Most – polana przy moście drogowym
194.5km Pakotulsko- leśna polana nad jez.Szczytno (300m Sklep)
182,5 km Przechlewo – pole namiotowe nad.jez.Końskim (2km Sklep, kościół)
176 km Płaszczyca –małe pole namiotowe za mostem drogowym (400m Sklep)
170 km Sąpolno -pole namiotowe przed mostem po prawej stronie (300m Sklep,bar.kościół)
158 km Małe Swornegacie – pole namiotowe w jez.Charzykowskiego (400 sklep,restauracja)
150 km Swornegacie -baza kajaki-kaszuby.pl, pole namiotowe,pokoje.(1000m sklepy,restauracje)
146,5km Płęsno – pole namiotowe
144 km Drzewicz – pole namiotowe na przesmyku jez. Łąckie i jez .Dybrzk(100m restauracja)
140 km Czernica –pole namiotowe na cyplu jez. Dybrzk i jez. Kosobudno (200sklepik- bar)
138 km Pole namiotowe na końcu jez.Kosobudno (lewy brzeg, ok. 2km do sklepu w Męcikale)
129 km Mylof (zapora wodna)-dwa pola namiotowe przy leśniczówce (sklep,bar,chodowla pstrąga)
120 km Rytel – pole namiotowe w lesie (ok1.5km za wsią Rytel)- 1500m do sklepów,kościoła.
113 km Żukowo – pole namiotowe Ściernisko ok. 1km za mostem w Żukowie
110km Brda -pole namiotowe ,pokoje, gastronomia.
109.5km Brda-następne pole namiotowe-Mewa, gastronomia.( ok. 1km do Nadolnej Karczmy-Sklep)
101.5km Woziwoda - pole namiotowe ,gastronomia.
91.5km Gołąbek – duże pole namiotowe na skarpie ,gastronomia.
81,5 km Rudzki Most –polana za mostem po lewej stronie rzeki
78.5 km Świt- pole namiotowe, gastronomia.
73 km Piła Młyn –pole namiotowe
66 km Gostycyn Nogawica –pole namiotowe, domki PTTK ( 4km do wioski Gostycyn tam sklep, kościół ,PKS)
57 km Sokole Kużnica –pierwsze pole namiotowe po lewej (PTTK) i drugie ok. 1km za wioską po prawej stronie Brdy.
47 km Romanowo –duże pole namiotowe nad zalewem koronowskim, gastronomia (ok. 3km do Koronowa)
37 km Samociązek - pole namiotowe przy ośrodku wczasowym
23,5km Janowo –pole namiotowe PTTK
Bydgoszcz –(Tor regatowy) ,ujście Brdy do Wisły zakończenie spływu lub Wisłą dalej…

tel. 606 686 107
info@kajaki-kaszuby.pl

Piotr Hapka
89-608 Swornegacie
Zbrzyca 6