Spływy kajakowe Wda - Kajaki Wda


Spływ Kajakowy Wdą najlepiej rozpocząć w miejscowości Borsk (za wielkim jez.Wdzydzkim )lub jeśli ktoś chce przeznaczyć na spływ Kajakowy Wdą 6-7dni to warto wypłynąć od samego początku szlaku z Lipusza i zakończyć w Tleniu.

Planując spływ kajakowy Wdą otrzymacie Państwo w naszej firmie kajaki polietylenowe 2 osobowe- Vista,

1 osobowe -Carolina ,kanu 2osobowe -Old Town ,3 osobowe-Rainbow z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne).Dodatkowo do każdego kajaka dodajemy beczki wodoodporne (foto w zakładce akcesoria) a na kilkudniowe spływy kajakowe Wdą worki wodoodporne i fartuchy przeciwdeszczowe.

  • zobacz pełen opis rzeki

    Piękna nizinno-leśna i meandrująca wśród lasów Wda jest szlakiem bardzo malowniczym i atrakcyjnym krajoznawczo. Ma liczne zatoki, j piaszczysto-kamieniste dno porastają wodorosty. Zwana też Czarną Wodą, rozpoczyna bieg na Równinie Charzykowskiej, wypływając z jeziora Krążno. Wielkimi zakolami i łukami wiedzie przez Bory Tucholskie. Poniżej jeziora Wdzydze odgałęzia Kanał Wdy. Poniżej Tlenia Wda wpływa na Wysoczyznę Świecką uchodzi do Wisły w Świeciu, w Dolinie Fordońskiej, na wysokości około 23 m n.p.m.

    W górnym odcinku rzeka bywa kapryśna, a na początku biegu prawie nadaje się do spływu. Chociaż momentami uciążliwa, innym razem staje się zadziorną rzeczką z szybkim nurtem. Na tym obszarze przepływa przez liczne jeziora, zresztą w niewielkiej odległości od niej leży ponad 350 mniejszych lub większych jezior. W środkowym biegu Wda staje się szybką, dziką rzeką z licznymi by- strzami, przecinającą Bory Tucholskie. Panuje tu spokój i cisza, bo to idny teren.

    W dolnym biegu mija jeziora zaporowe przed elektrowniami, a za nimi staje się szybka i nieujarzmiona. Między dwoma bliźniaczymi rzekami: Brdą i Wdą, rozciągają się Bory Tucholskie, drugi co do wielkości w Polsce kompleks leśny położony między Chojnicami i Tucholą na południu oraz Kościerzyną i Starogardem Gdańskim na północy. WyWystępują tu liczne jeziora rynnowe o łącznej powierzchni 120 tys. ha. Zachowały się ostoje rzadkich gatunków ptaków. np.

    Na zboczach dolin rzecznych, głównie Wdy wykształciły się bardzo wartościowe i rzadkie wielogatunkowe lasy liściaste z różnorodną florą porostów, a w dnach dolin łęgi (lasy o bogatym podszyciu i runie) oraz olsy (lasy bagienne z przewagą olchy czarnej). Osobliwością jest występowanie jarząbu brekinii w rezerwacie "Brzęki" im. Zygmunta Czubińskiego w Szczerkowie. Wśród roślin rzadkich i chronionych we Wdeckim Parku Krajobrazowym występują m.in. widłak goździsty, spłaszczony i jałowcowaty, rosiczki, storczyk szerokolistny i plamisty, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, kopytnik i mącznica lekarska. Osobliwością fauny są min. żurawie, gągoły, tracze nurogęsi, błotniaki stawowe, bataliony, zimorodki, pstrągi potokowe, żmije zygzakowate, salamandry plamiste, rzekotki i traszki grzebieniaste. Pokonanie kajakiem tej mniej zagospodarowanej arterii wodnej Borów Tucholskich i Kociewia nie przysporzy kłopotów nawet mniej sprawnym wodniakom, chociaż Jezioro Wdzydzkie przy złej pogodzie bywa groźną przeszkodą .



Rzeka Wda




Opis : Wda

Długość rzeki - 239 km
Długość szlaku - 195 km
Czas spływu 7-8 dni

Proponowane etapy dzienne spływu

1.Lipusz - Wdzydze Kiszewskie - (25km)
2.Wdzydze Kiszewskie - Miedzno - (23km)
3.Miedzno - Zimne Zdroje - (19km)
4.Zimne Zdroje - Młynki - (24km)
5.Młynki - Leśnictwo Żurawki (23km)
6.Żurawki - Błędno - (13km)
7.Błędno - Tleń - (20km)


Transport ze Swornychgaci (kilometry podane jadąc w jedną stronę):

WDA

Lipusz (50 km)
Wdzydze Kiszewskie (60 km)
Borsk (40 km)
Wojtal (50 km)
Czarna Woda (50 km)
Czubek (60 km)
Osowo Leśne (80 km)
Młynki (80 km)
Wda (80 km)
Kasparus (75 km)
Błędno (70 km)
Tleń (80 km)

tel. 606 686 107
info@kajaki-kaszuby.pl

Piotr Hapka
89-608 Swornegacie
Zbrzyca 6